صحافی‌ها با ۵۰ درصد ظرفیت

رئیس اتحادیه صحافان تهران گفت: نبود ثبات قیمت مواد اولیه مورد نیاز فعالان چاپ و نشر و کمبود نقدینگی در این صنعت شرایطی ایجاد کرده است که اکنون صحافی‌ها تنها با ۵۰ درصد ظرفیت خود کار کنند.
جلیل غفاری‌رهبر، رئیس اتحادیه صحافان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به رکود کاری در میان صحافان همچون دیگر تولیدی‌های کشور گفت: همزمان با شروع فصل بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس و تولید و چاپ کتاب‌های دانشگاهی فعالیت همکاران و دست‌اندرکاران صحافی تا حدودی رونق گرفت اما مثل هرسال نبود.
وی با بیان اینکه بازار کاسبی و تولید طی ماه‌های اخیر کساد شده است، ادامه داد: این‌روزها صحافان نیز با ۵۰ درصد توان و ظرفیت خود کار می‌کنند و بخش زیادی از صحافی‌ها به دلیل کم‌رونقی و بی‌رونقی فعالیت چاپ و نشر در ماه‌های اخیر کم‌کار شده‌اند.
غفاری‌رهبر افزود: به نظر می‌رسد این رکود تا ماه یازده و دوازده ادامه داشته باشد تا اینکه موعد تهیه و تولید سررسید و تقویم برسد، همچنین ناشران خود را برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب سال آینده مهیا کنند.
وی با اشاره به کم‌کار شدن ناشران در سال‌های اخیر و کاهش تیراژ کتاب‌ها، گفت: ناشری که تا چند سال پیش کتاب‌هایش را در پنج هزار نسخه چاپ می‌کرد، الان تیراژ کتاب‌هایش نهایتا به یک هزار نسخه می‌رسد و حتی ناشران دیگر به تیراژهای پایین‌تر روی‌ آورده‌اند که طبیعتا روی کار صحافان نیز تاثیر داشته باشد.
رئیس اتحادیه صحافان تهران تاکید کرد: از سوی دیگر بحران تامین مواد اولیه مشکل دیگر صحافان است و در کنار آن نوسانات بهای قیمت مواد اولیه مورد نیاز صحافان شرایطی ایجاد کرده است که در کار صحافان رکود ایجاد شود و آن‌ها برای تامین و خریداری مواد مورد نیاز با مشکلات جدی روبه‌رو باشند.
وی با بیان اینکه تا زمانی که قیمت مواد اولیه ثبات پیدا نکند این وضعیت ادامه خواهد داشت، عنوان کرد: بسیاری از صحافان طی سال‌های اخیر تلاش کرده بودند دستگاه‌های خود را به‌روز کرده و مدرن کنند اما متاسفانه به تناسب سرمایه‌گذاری که انجام داده بودند نتوانستند بهره ببرند و سود کنند و این موضوع آسیب‌های جدی به بدنه صنف وارد کرده است.
به گفته غفاری‌رهبر، تمام این حاشیه‌ها شامل تحریم و سه برابر شدن قیمت مواد اولیه و کمبود کالاهای باکیفیت در بازار همگی در صنعت چاپ و نشر کشور تاثیر داشته است و اگر شرایطی از سوی دولت تامین شود که مشکل نقدینگی برای کارگاه‌ها مرتفع شود می‌توانیم امیدوار باشیم که دست‌اندرکاران این حوزه از وضعیت کنونی خارج شوند.
منبع: خانواده چاپ