کیفیت پایین کاغذهای توزیعی وزارت ارشاد
یک ناشر از کیفیت پایین کاغذهای توزیعی وزارت ارشاد گلاسه کرد.
صابری نژاد گفت:کاغذ هایی که وزارت ارشاد میان ناشران برای انتشار کتاب هایشان توزیع می کنند نسبت به کاغذ اندونزی کیفیت پایین تری دارد.
جلال صابری نژاد مدیر مسئول نشر آریترین در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه خبرهایی درباره کاهش قیمت کاغذ منتشر شده است اما چنین چیزی را هنوز در چاپخانه ها مشاهده نکرده ایم, گفت:خبر‌های کاهش قیمت کاغذ را از بندی ۵۰۰ هزار تومان به بندی ۴۷۰ و ۴۲۰ هزار تومان دیده ایم، اما هنوز در خوزستان کاهش قیمت کاغذ اجرایی نشده است، چون پروسه اجرایی شدن آن زمان بر است تا اواسط مهر ماه باید دید قیمت کاغذ در خوزستان چگونه خواهد بود.
او افزود: کاغذ هایی که وزارت ارشاد میان ناشران برای انتشار کتاب هایشان توزیع می کنند نسبت به کاغذ اندونزی که در صنعت نشر استفاده می شود کیفیت پایین تری دارد و کاغذهای کم کیفیت از این طریق در اختیار ناشران قرار می گیرد در حالی که ناشران به دلیل اینکه امروزه کتاب کالایی لوکس است که در اختیار مردم قرار می گیرد از کاغذهای باکیفیت برای انتشار کتاب هایشان استفاده می کنند.
صابری نژاد با اشاره به وضعیت انبارداری کاغذ ادامه داد: در زمینه انبارداری و توزیع کاغذ مشکل داریم چرا که انبارداری و توزیع کاغذ در پایتخت انجام می شود این درحالی است که کاغذ از مرزهای استان خوزستان به کشور وارد می شود از سوی دیگر هنوز اتحادیه ناشران در استان خوزستان به آن حد از شکوفایی نرسیده است که بتواند کاغذ را میان ناشران به سرعت توزیع کند از این رو توزیع کاغذ در این استان با سرعت کمتری انجام می شود.
مدیر مسئول نشر آریترین با اشاره به میزان تیراژ کتاب ها اظهار داشت: برخی ناشران و مولفان ریسک نمی‌کنند و کتاب را در تیراژ کم منتشر می‌کنند مگر اینکه از فروش بالای آن مطمئن باشند. هم اکنون تیراژ کتاب‌ها متغیر است کتاب‌ها در تیراژ ۵۰ تا ۱۰۰ جلد منتشر می‌شوند. میزان تیراژ کتاب در زمینه‌های ادبی، داستان و شعر ۱۰۰، ۱۵۰ یا ۲۰۰ جلد است. افزایش قیمت زینکی که برای انتشار کتاب استفاده می‌شود باعث شده است اکثر کتاب‌ها به شیوه دیجیتال منتشر شوند البته هم اکنون زینک هم علاوه بر کاغذ میان ناشران توزیع می‌شود.
مجموعه چاپ و صحافی ریحان برای چاپ سررسید 99 از انواع کاغذ تحریر سفید و کرم اندونزی استفاده می کند که کیفیت بالایی دارد.
منبع خبر کیفیت پایین کاغذهای توزیعی وزارت ارشاد : صنایع سلولزی ایران