سررسید اروپایی

سررسید اروپایی | سررسید طرح اروپایی | سررسید اروپائی

پیش تر در بخشی از مقاله معرفی انواع مختلف سررسید به بررسی دسته بندی سررسید از نظر سایز پرداختیم ولی اسمی از سررسید اروپایی به میان نیامد. سایزهای استاندارد و رایج داخل کشور جهت چاپ سررسید همان بود که در مقاله ذکر شد ولی طی چهار پنج سال اخیر به خصوص از سررسیدهای 93 به بعد قطع جدیدی از سررسید در کشور تولید می شود که آن را با عنوان های سررسید اروپایی، سررسید رقعی باریک و حتی پالتویی بلند معرفی می کنند.
قطع اروپایی همانطور که از نام آن پیداست مربوط به سررسیدهای تولید شده در اروپا می شود که طی سال های اخیر بومی سازی شده و به جای محتوای میلادی، تقویم شمسی در این قطع چاپ می گردد. دلیل نامگذاری مختلف برای آن هم نبود استاندارد اصلی برای این قطع در کشور است که ضمن سردرگمی مشتریان حتی سبب شده سررسیدهای اروپایی در سایزهای مختلف ولی نزدیک به هم چاپ شوند.
صفحات داخلی سررسید اروپایی از 13 تا 13.5 سانتی متر عرض و از 21 تا 22 سانتی متر ارتفاع داشته و جلد آن ها بسته به نوع صحافی دوختی یا فنردوبل از 0.5 تا 1.5 سانتی متر از داخله آن بزرگتر است.
چرا رقعی باریک؟
دلیل نامگذاری آن نزدیک بودن ارتفاع این قطع به قطع رقعی ( 21 سانتی متر ) و کمتر بودن عرض سررسید است که در مقابل سررسید رقعی 1.5 تا 2 سانتی متر باریک تر است.
چرا پالتویی بلند؟
نزدیک بودن عرض این قطع به عرض سررسید اروپایی ( 13 سانتی متر ) و اختلاف 0.5 تا 1 سانتی متری ارتفاع آن با قطع پالتویی بلند سبب شده برخی تولید کنندگان این قطع را پالتویی بلند نیز بنامند.

انواع سررسید اروپایی:

از نظر جلد همان دسته بندی های ذکر شده برای سایر سررسیدها در مورد این قطع نیز صادق است؛ از نظر نوع صحافی نیز همینطور. در مورد داخلی سررسید به دلیل کوچکتر بودن سایز، نوع داخله دستیار مهندسی رواج بیش تری دارد ( در مقالات بعدی به معرفی مفصل آن خواهیم پرداخت ) که معمولاً برای این داخله از صحافی فنر دوبل استفاده می شود؛ اما سایر داخله ها نیز در این قطع تولید می گردد و در بازار انواع سررسید اروپایی با داخله روزانه، دوروزه، هفتگی و ماهانه یافت می شود.


در مورد نوع کاغذ داخله هم استفاده از انواع کاغذ سفید، کرم و پارس در این سررسید رایج است.
حق تکثیر:
این مقاله به طور اختصاصی توسط کارشناسان سررسید ریحان تنظیم شده و استفاده از آن در سایت ها و مجلات تنها با ذکر کامل نام و لینک سررسید ریحان مجاز است.
دریافت PDF مقاله:
دانلود مقاله سررسید اروپایی چیست؟
پی نوشت:
1- برای مشاهده ی اختلاف سایز اروپایی با سایر سایزهای چاپی می توانید از این عکس استفاده نمایید.
2- ممکن است تولید سررسید اروپائی قدمتی بیش تر از چهار تا پنج سال ذکر شده در کشور داشته باشد ولی تولیدکنندگان مختلف آن ها را با نام رقعی و یا پالتویی به فروش می رساندند و تا دو الی سه سال اخیر نامی از سررسید اروپایی به میان نمی آمد.
فروش ویژه سررسیدهای اروپایی سال 1397 در سررسید ریحان:

» فروش سررسید اروپایی 97